Marzec w DDS+

I znowu kolejny miesiąc za nami, który chociaż długi to minął nam bardzo szybko. Seniorzy na zajęciach w placówce wykonali szereg prac o tematyce świątecznej: piękne jaja wielkanocne, kolorowe koszyczki z papieru i kordonku z wykorzystaniem balonów, kolorowe kurczaki z wełny i z opakowań po jajkach czy pianki. Nie zapomnieli też o wykonaniu świątecznych kartek. Okna w naszym domu zostały ozdobione kwiatowymi wiankami i kogutami.

6 marca br. seniorzy przy kawie i ciastku świętowali wspólnie z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Gminy Drwinia Dzień Kobiet w Gminnym Centrum Kultury i Promocji Gminy Drwinia z siedzibą w Grobli. Panie otrzymały piękne czerwone goździki, a dodatkowo te, które ubiorem nawiązały do klimatu lat 70 – 80 zostały obdarowane drobnym upominkiem. Nasz DDS + godnie reprezentowała pani Józefa. Seniorzy nie omieszkali też skorzystać z fotobudki świetnie się przy tym bawiąc.

8 marca przypada w kalendarzu Dzień Kobiet a 10 marca Dzień Mężczyzny, dlatego wspólnie obchodzono te dwa święta w placówce w dniu 8.03.2023 r. Wcześniej jednak w ramach warsztatów seniorzy pracowali z żywymi kwiatami, przystrajali, układali bukiety, którymi następnie wzajemnie się obdarowali. Życzenia na dzień Kobiet złożył zastępca wójta Pan Mateusz Kracik, natomiast seniorzy z kolorowymi koszyczkami złożyli życzenia paniom pracującym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Drwini, a 10 marca panie z GOPS-u zawitały z krótką wizytą i życzeniami dla panów.

W poniedziałek 20 marca br. seniorzy wybrali się na wycieczkę do kina Regis w Bochni na film „Filip”, który przedstawia historię młodego Żyda pracującego w Niemczech na stanowisku kelnera, który pod maską służalczości i elegancji skrywa głęboką nienawiść do Niemców.
Natomiast kolejnego dnia gościli dzieci z klasy IV Szkoły Podstawowej w Dziewinie. Na warsztatach z elementami terapii zajęciowej dzieci wspólnie z seniorami ozdabiały jaja styropianowe metodą decoupage oraz wykonały kurczaki z kolorowej wełny. Zajęcia bardzo się podobały zarówno seniorom jak i dzieciom. Była to już kolejna międzypokoleniowa wymiana doświadczeń.

Na kolejny warsztatach z cyklu „ Wiem co jem” seniorzy przygotowali pyszne i kolorowe kanapki z różnymi pastami: pasta z ciecierzycy z czosnkiem, oliwą i tahini, z pastą awocado z jajkami, z pastą z wędzoną rybą z cebulą i odrobiną majonezu. Do dekoracji wykorzystali pomidory, czerwoną paprykę, zieloną sałatę i szczypiorek.

Ostatniego dnia marca seniorzy uczestniczyli w szkoleniu „ Bezpieczny senior” na którym poznali techniki stosowane przez osoby trzecie celem wyłudzania pieniędzy. Zostało omówione rodzaje przemocy domowej, jak prawidłowo wezwać pomoc, jak odstąpić od umów zawartych np. na pokazach.

W marcu nie mogło też zabraknąć porcji ruchu, czyli ulubionych ćwiczeń z taśmami, które „ twardością” są dostosowane do seniora oraz obowiązkowej rozrywki umysłowej.

Świętowaliśmy też imieniny seniorów : Heleny, Józef i Józefa, Kazimiery oraz urodziny przy kawie i pysznych ciastach.